Je doba taková, jaká je. Velmi rychlý realitní trh, levné hypoteční úvěry, zvyšující se inflace, pandemie Koronaviru, zvyšující se ceny nemovitostí. Tohle všechno ovlivňuje vše, co se realitního trhu týká. To samé toho hypotečního světa.

A proto se ČNB rozhodla dále regulovat, zvyšovat úroky a celou tuto situaci držet v udržitelné míře.

Změna úrokové sazby

U tohoto tématu se zdržím jen chvíli. Úrokové sazby hypotečních úvěrů se aktuálně pohybují od 3,5%. Doby úroků pod 3% jsou momentálně v nedohlednu. ČNB průběžně zvyšuje základní sazby a dle informací v tom bude pokračovat. 

Změna pravidel ČNB, platná 1.4.2022

Tato pravidla vydává Česká národní banka k regulaci žadatelů o hypoteční úvěry. Ve zkratce: Snaží se udržet hypoteční úvěry v udržitelných mezích. A co vše se reguluje? DTI – tedy to, kolik Vám banka může maximálně půjčit, toto číslo uvádí, kolikati násobek Vašeho ročního čistého platu můžete v rámci hypotečního úvěru získat. Aktuálně je to maximálně desetinásobek. DSTI – kolik maximálně můžete dát ze své výplaty na měsíční splátku hypotečního úvěru, dosud je to až polovina (součet všech měsíčních splátek nesmí překročit 50% Vašeho příjmu). LVT – tedy kolik Vám banka maximálně půjčí z ceny nemovitosti, tento ukazatel určuje, kolik musíte mít vlastních zdrojů, zatím bylo doporučení na 90%.

Co se tedy od 1.4.2022 změní:

Když to převedeme na konkrétní případ: Cena 1+1 bytu v Brně je například 4.400.000,-.

Váš měsíční plat musí být necelých 39.000,- Kč, pokud Vám je do 36 let. Pokud jste starší, tak je to cca 43.000,-

Vaše měsíční splátky nesmí překročit 19.500,- Kč (a to všechny úvěry dohromady, vč. nákupů na splátky).

A vlastních peněz musíte mít minimálně 440.000,-, pro výhodnější úrokovou sazbu se ovšem doporučuje mít 880.000,-.

A to ani nemluvím o velké nevýhodě, která spočívá v tom, že budete koupi financovat hypotečním úvěrem.

A pokud by na nemovitosti ještě nastala aukce, tedy prodej nejvyšší nebo nejlepší nabídce, je potřeba počítat ještě s větší rezervou vlastních zdrojů.

Na závěr bych ráda dodala, že fungovat na dnešním neustále se měnícím finančním trhu bez spolehlivého parťáka, je sebevražda….

 

Proto pokud žádného nemáte, sejděte se nezávazně a online s tím mým. Garantuji Vám přesné, aktuální informace. Lidský a empatický přístup a můžete se na něj spolehnout.