Fotografie pořízená při prodeji nemovitosti

Zdražování energií

Tento článek píšu v reakci na informace z posledních dní. Všude z médií slyšíme, že se energie zdražují a ještě se zdražovat budou a to výrazně. Není náhodou dnes ta nejlepší doba na prodej nemovitosti?

To mě dovedlo k myšlence, zda bude do budoucna výhodné vytápět a temperovat nevyužité nemovitosti. U pronajatých nemovitostí je to jasné, ale co když se situace změní tak, že Vám nájemníci utečou zpět k rodičům? No, jak to celé bude vypadat, to zatím nikdo nevíme, ale jistá obava je na místě.

Zdražování hypotečních úvěrů

Díky zásahu ČNB je jasné, že hypoteční úvěry budou zdražovat. V malé míře se to děje již dnes. Co to bude znamenat do budoucna? Jednoduše řečeno, hypoteční úvěry budou dražší a díky tomu si bude moct vlastní bydlení dovolit méně lidí. Už teď jsou jejich možnosti omezené díky růstu cen nemovitostí.

Zahrada prodávané nemovitosti

Nepostupující nová výstavba

I když nás naši politici stále ubezpečují, že pohnou s novou výstavbou nebo zmírní a urychlí stavební řízení o povolení stavby, zatím se tak neděje. Takže v kombinaci s nedostatkem stavebních pozemků je stále nedostatek vlastního bydlení pro mladé. A samozřejmě musím zmínit výrazné zdražení stavebního materiálu.

Takto vysoký růst cen zřejmě nebude vždy

V současné době jdou ceny opravdu strmě nahoru a ne jen u bytů ve městech, platí to i u rodinných domů.

Růst cen způsobuje stále vyšší poptávka a stále silná kupní síla. Aukce jsou dnes témeř na denním pořádku i když jsou pro spoustu kupujících stále „sprosté slovo“. Ovšem ti, kteří díky své nabídce v aukci koupí, nesdílí stejný názor. Je to logické, na jeden dům je jeden kupující, ale zájemců je třeba i 20. Koupit může vždy jen jeden.

Čímž se dostávám k jádru pudla….

Pokud váháte, teď je ten správný čas na prodej nemovitosti!

Opravdu. Kdo Vám zaručí, že ceny půjdou nahoru stále? Ok, pokud uvažujete o prodeji za 10 let, nemáme se o čem bavit. Ale pokud máte „zbytečnou“ nemovitost a uvažujete o jejím prodeji v nejbližší době, neotálejte. Ona se ta panika někde projeví a nemovitostí by se na trh mělo dostat více a více nemovitostí v kombinaci s méně kupujícími – viz zdražování energií a hypotečních úvěrů – rovná se minimálně zastropování aktuálních cen, ne-li jejich mírný propad.

Kvalitní fotografie prodává

Proč tedy čekat? Na co? Stát se může opravdu cokoliv, ale nikdy není lepší doba na prodej než je aktuálně teď.

Kupujících je stále převaha. Je komu prodávat a hlavně je za co prodávat. Ve společnosti je spousta volných financí a oni hledají, kde je uložit.

Nejste si stále jisti? Ptejte se na své možnosti.

Jsem tu od toho, abych Vám na stůl dala seznam možností, jak s danou nemovitostí naložit. Jak ji při případném prodeji nejlépe zhodnotit. Ale to už bych si nechala opravdu na osobní schůzku.

API není nastaveno