Jak aktuální situace ovlivňuje realitní trh? Hypoteční úvěr a jeho změny?

Covid-19, jeho 3. vlna a její vliv na realitní trh

S každou vlnou Covidu jsme se snažila napsat článek o tom, jak moc ovlivňuje tento virus náš život a jak moc ovlivňuje realitní trh.

Situace se ale vyvíjí úplně opačně, než bych čekala. I když to, co se děje, bylo již řečeno.

Na jaře roku 2020, při první vlně a během prvního lockdownu byly vydány tři verze, jak by se realitní trh mohl dále vyvíjet.

  1. Nic se nestane, ceny dále porostou a kupující budou dále převažovat nad prodávajícími
  2. Růst cen se zastaví, hlavně díky menší síle kupujících
  3. Ceny výrazně poklesnou, na trh se dostanou nemovitosti z nesplácených hypotečních úvěrů, z rozvodů, z pozůstalostí. Lidé se budou snažit prodat i vše, co mají „navíc“

Ale jaká je skutečnost?

Pro mě není překvapivá, ale i přesto jsem mírně vykolejena. Ale to, co se děje, je vlastně logické.

Jak změnil Covid 19 realitní trh?

Už delší dobu změnu pozoruji. Začalo to velkou nabídkou rekreačních a restauračních zařízeních. Ano, kdo si chtěl zachránit zadek z hospodských, prodej minimálně zkouší.

Ale zájem o tyto nemovitosti je minimální. Opět logicky.

K prodeji restaurací a hospod se přidal prodej zemědělské půdy a stavebních pozemků. V loňském roce byl tento nárůst počtu nabízených pozemků očividný, ale stále neuspokojí poptávku zájemců o koupi, proto tu ceny stojí, případně rostou.

A ohledně bydlení? Tak tady je to opravdu veliký průšvih. V čem průšvih? Jednoduše ve všem. Když to opravdu zjednoduším, tak kupujících je stále více, nemovitostí na prodej je stále méně, ceny dále rostou a nemovitosti se v nabídce nezdrží dlouho. Nestačím se divit, kolik lidí má k dispozici hotovost. Proto není vůbec jednoduché koupit nemovitost pomocí hypotečního úvěru.

Hypoteční úvěry a jejich aktuální vývoj

Určitě jste zaznamenali „strašení“ z hypotečního trhu, že hypotéky zdražují.

Bohužel je to pravda…. Velmi ráda bych Vám doporučila nákup na hypoteční úvěr, ale nemůžu. Vím totiž, že koupit nemovitost není dnes vůbec jednoduché. Prostě nejsou.

Je vhodná doba pro refinancování?Máte nastavený hypoteční úvěr správně? Nebo uvažujete o konsolidaci spotřebitelských úvěrů? Je ideální doba!

Co se týká omezení a podmínek pro získání hypotečního úvěru, tam žádná změna nenastala. Pro článek k minulým změnám klikněte zde

Uvažujete o refinancování úvěru?

Pokud budete mít zájem o nezávaznou konzultaci s finančním specialistou, vyplňte následující formulář. Ozve se Vám finanční specialista, domluví se s Vámi na online nebo osobní schůzce (nedávno byla fin. poradkyně na schůzce s klientem v rámci sportovní procházky, dali si kafčo s sebou a náramně si to užili 🙂

A nebojte, neukousnou Vás 🙂 Prostě se zeptáte na to, co Vás zajímá.

Máte zájem o refinancováni?

Na závěr tohoto článku bych Vám chtěla připomenout, že se na mě můžete obracet s čímkoliv. Pokud potřebujete poradit, pomoct, nasměrovat. Stále jsem tu pro Vás `:-)